معرفی مؤسسه تحصیلات عالی بامیکا

آشـنایی با ولایت بامیان

و موسسه تحصــیلات عالی بامـیکا

بامیان: شهری توریستی

بامیان در دل سرزمین کوه‌های سر به فلک کشیده، محل پی‌ریزی تمدن‌های بزرگ، دارای مردمان سخت‌کوش و صلح دوست، با فرهنگ و تمدنی غنی، داشتن تمثال‌های صلصال و شهمامه، میراث‌دار فرهنگ‌های کهن گذشته همچون کوشانیان و غوریان، با داشتن طبیعتی مساعد، مردمی صلح‌دوست، واقع بودن در مسیر مهم‌ترین راه های ارتباطی، داشتن آب فراوان، وجود اولین پارک طبیعی ملی بند امیر، داشتن منابع زیرزمینی و معادن مهم چون معدن سنگ آجگگ و…یکی از مهم‌ترین مراکز توریستی افغانستان به شمار می‌رود. اماکن و بناهای تاریخی،  برجاذبه‌های توریستی و گردش‌گری این ولایت افزوده است. ( بعضی از اماکن و بناهای تاریخی ذکر شود خوب است البته با تصاویر)

موسسه تحصیلات عالی بامیکا

داشتن جامعه انکشاف یافته با شهروندان مرفه علاوه برداشتن منابع و زیر‌ساخت‌های لازم   به افراد متخصص، توانمند و متعهد نیازمندند. تحصیلات عالی قدم اول برای تغییر در زیر ساختهای فکری و فرهنگی می باشد. با شروع نظام جدید بعد از حادثه 11 سپتامبر 2001 در حوزه های مختلف تغییرات و تحولات سریع بوجود امد. یکی از تغییر رویکردها ورود سکتور خصوصی به عرضه تحصیلات عالی است. در طول دو دوره حکومت اقای کرزای تعدادی زیادی موسسات تحصیلات عالی با دریافت جواز فعالیت از وزارت محترم تحصیلات عالی افغانستان شروع به فعالیت نموده است. در این  میان موسسه تحصیلات عالی بامیکا با خیر اندیشی تعدادی از افراد نیک اندیش و احساس ضرورت به منظور مشارکت در اماده  ساختن کادرهای علمی و متخصص با معیارهای بین المللی در رشته های مختلف و عرضه خدمات اموزشی با در نظر داشت ارزش های اسلامی، تاریخی و ملی کشور و همچنان انتقال دانش و تکنالوژی معاصر جهت مشارکت فعال در پروسه باز سازی، فرهنگی و اقتصادی و غلبه بر عقب ماندگی طولانی کشور در سال 1392 پا به عرصه تحصیلات عالی گذاشت.

این موسسه در ابتدای ایجاد، فعالیت خویش را با جذب محصل در پوهنخی حقوق و علوم سیاسی آغاز نمود.  در دومین سال فعالیت خویش توانست با دریافت مجوز برای فعال سازی پوهنخی اقتصاد در دو دیپارتمنت اقتصاد ملی و اداره و تجارت فعالیت خویش را توسعه دهد.

سیستم آموزشی مؤسسه تحصیلات عالی بامیکا بر اساس معیارهای مدرن اموزشی و در چارچوب سیستم کریدت عیار شده است که معتبرترین سیستم شناخته شده اکادمیک در جهان است. نصاب درسی و مفردات درسی در رشته های تحصیلی این مؤسسه بر اساس الگوی دانشگاه‌های معتبر دنیا و حتی الامکان همسو با نصاب درسی جدید دانشگاه‌های دولتی افغانستان تنظیم شده است.‌

اهداف موسسه تجصیلات عالی بامیکا:

این مؤسسه با هدف کلی تربیت نیروی انسانی متخصص، متعهد و فعال در راستای نیازهای علمی و مسلکی کشور و خدمت رسانی به مردم محروم ولایت بامیان با فراهم نمودن محیط علمی سالم و پویا با استندردهای لازم برای مشتاقان فراگیری دانش و علاقه مندان تحصیلات عالی و نیز احیای مجدد شکوه علمی و فرهنگی ولایت بامیان اهداف ذیل را دنبال می کند.

 • ایجاد محیط یادگیری پویا و خلاق و آموزش نیروهای متخصص در عرصه‌های مورد نیاز جامعه.
 • توسعه کمی و کیفی موسسه متناسب با بازار کار و تقاضای جامعه.
 • ارتقای کیفیت آموزشی و خدمات‌رسانی بهتر به خدمت‌گیران موسسه.
 • سهیم شدن در بومی نمودن علوم با فعال نمودن بخش تحقیقات و تاکید بر تالیف و تهیه منابع توسط کادر علمی.
 • گسترش همکاری‌های علمی و عملی با نهادهای همسو.

دست آورد‌ها:

موسسه تحصیلات عالی بامیکا اکنون دارای دو دانشکده حقوق- علوم سیاسی و اقتصاد با چهار دیپارتمنت –1- قضا و ثارنوالی 2- روابط بین الملل 3- اداره‌ی تجارت 4- اقتصاد ملی و بیش از 800 محصل بر حال می باشد. این موسسه با داشتن کادر علمی تمام وقت، با سطح علمی داکتر و ماستری توانسته است برای خود جایگاه شایسته‌ی را در ارائه خدمات اموزشی با کیفیت در ولایت با میان بدست اورد.  این موسسه با تقدیم بیش از 700 فارغ التحصیل در رشته های فوق الذکر نقش بی بدیلی در بالا بردن سطح علمی و کارکردی ولایت داشته است این مؤسسه علاوه بر ارائه اموزش معیاری و با کیفیت، با استفاده از توانایی‌های علمی و ظرفیت های پژوهشی اساتید خود چندین همایش علمی و برنامه های کار اموزی و ارتقای ظرفیت را با همکاری سایر نهادی همسو اجرا نموده است.

این مؤسسه علاوه بر برنامه دوره لیسانس در رشته های فوق الذکر، اجرای دوره های آموزشی کوتاه مدت را نیز در برنامه های آموزشی خویش گنجانده است و در این زمینه نیز تجربه موفقی را در کارت نامه خود ثبت کرده است که نمونه آن برنامه ارتقای ظرفیت برای 200 نفر از فارغ التحصیلان تربیه معلمها در سال 1395 و اجرای موفقیت امیز پروژه ارتقای ظرفیت با نوان در زمستان 1395 ، و اجرای موفقیت امیز برنامه ارتقای ظرفیت برای 85 نفر از فارغ التحصیلان و محصلان سال چهارم دانشگاه در سال 1396 با همکاری بنیاد اغا خان می باشد.

موسسه تحصیلات عالی بامیکا بر اساس پلان استراتژیک پنج‌ساله خود تلاش می‌نماید تا با پشت سر گذراندن موفقانه مراحل سه‌گانه‌ی اعتباردهی و تضمین کیفیت، پوهنحی‌ها و دیپارتمنت‌های جدید را متناسب با نیازمندی‌های جامعه و بازار کار ایجاد نماید.

ساختن تعمیر دائمی موسسه:

موسسه تحصیلات عالی بامیکا با خرید زمین در سال 1395 در یکی از بهترین موقعیت‌های شهر بامیان زمینه را برای ساخت تعمیر دائمی و استندرد این موسسه پایه گذاری نمود. در سال 1398 طی مراسمی با حضور اعضای محترم هیئت امناء رسما ساخت تعمیر دائمی موسسه با زیر بنای 850 متر مربع در چهار طبقه آغاز گردید. در سال 1399 ساختمان موسسه با استفاده از بهترین مواد تعمیراتی و به شکل استندرد به اتمام رسید و مورد بهره برداری قرار گرفت. لازم به ذکر است که بخش دیگری از زمین که متصل به تعمیر کنونی می باشد، در اینده جهت توسعه موسسه به دست ساخت سپرده خواهد  و بر اساس برنامه استراتژیک پنج ساله موسسه در سال 1401 باید کار ساخت ان شروع گردد.

دیدگاه و ماموریت موسسه تحصیلات عالی بامیکا:

دیدگاه:

مؤسسه تحصیلات عالی بامیکا با استفاده از دانش عصری مبتنی بر ارزش‌های ملی و دینی و با تقویت ظرفیت و مهارت‌های تدریسی، تحقیقی و مدیریتی خویش تلاش می‌نماید به یکی از دانشگاه‌های معتبر کشور تبدیل شود.

مأموریت:

مؤسسه تحصیلات عالی بامیکا به‌عنوان یک نهاد علمی معتبر در سطح کشور متعهد به ایجاد فرصت برابر تحصیلی در کشور بوده و با اتکا به تحقیقات علمی کاربردی و متناسب با نیازمندی‌های جامعه و ارائه خدمات مؤثر، سهم خویش را در توسعه و بالندگی کشور ایفا نماید.

ارزش‌های مبنایی موسسه تحصیلات عالی بامیکا:

مؤسسه تحصیلات عالی بامیکا به عنوان یک مرکز آکادمیک و علمی با باور مندی به ارزش های ذیل در حوزه فعالیت خود به ارائه خدمت خواهد پرداخت:

 • ایجاد فضای سالم آکادمیک بدور از هرگونه تبعیض قومی، مذهبی و منطقه ای.
 • تاکید بر آزادی فکر، اندیشه و بیان.
 • اتکا به شایسته سالاری و تخصص گرایی
 • مسئولیت در قبال جامعه
 • تلاش برای بومی سازی علوم از طریق توسعه تحقیقات علمی
 • پاسخگویی به نیازهای جامعه و بازار کار.
 • تلاش مستمر در دانش آفرینی و دانش گستری
 • بالا بردن كیفیت در ارائه خدمات آموزشی، پژوهشی، فناوری و مشاوره‌ای
 • توسعه همکاریهای ملی- بین المللی در راستای مبادلات علمی.

پوهنخی های فعال موسسه تحصیلات عالی بامیکا

1-پوهنخی حقوق و علوم سیاسی

پوهنحی حقوق و علوم سیاسی هم‌زمان با تأسیس این موسسه درسال 1392 ایجاد و فعال گردیده است و تا کنون پنج دوره فارغ التحصیل داشته است. پوهنخی حقوق و علوم سیاسی دارای دو دیپارتمنت قضاء و ثارنوالی و روابط بین الملل می باشد. بیشترین تعداد محصلان این مرسسه را دانشجویان رشته حقوق تشکیل می دهد.

2-پوهنخی اقتصاد

پوهنخی اقتصاد در سال1394 تاسیس گردید که دارای دو دیپارتمنت ادارهء تجارت و اقتصاد ملی است. دانشجویان این پوهنخی در دیپارتمنت ادارهء تجارت جذب شده است.  پوهنخی اقتصاد تاکنون سه دوره فراغت داشته است.

ایجاد مراکز جانبی:

1-کلینیک حقوقی:

هدف از تأسيس اين كلينيك، ارائه خدمات حقوقی رايگان به محرومان جامعه و مشاوره به آسیب‌دیدگان اجتماعی با نظر به بازپروری آنان و نيز حل منازعات با روش‌های مسالمت‌آمیز در زمان کوتاه و همچنين افزايش آگاهی مردم درباره قوانین، به‌منظور نهادينه كردن حقوق شهروندی است. کلینیک حقوقی موسسه تحصیلات عالی بامیکا افزون بر خدمات عام‌المنفعه، در بُعد آموزشی نيز می‌کوشد تا دانش و تجربه محصلان را افزایش دهد، مهارت‌های حقوقی مورد نیاز را به آن‌ها بیاموزد و با بسترسازی مناسب، روحیه نوع‌دوستی و مشارکت در فعالیت‌های خیرخواهانه را در محصلان  پرورش دهد. اين كلينيك در طی دوران فعالیت خود توانسته است علاوه بر مشورت‌های حقوقی، چندین محکمه تمثیلی با همکاری دفتر دیدبان شفافیت با موضوعات اطفال، منع خشونت و فساد اداری، ارائه مشاوره های حقوقی برای قضایای اطفال و منع خشونت علیه زنان،  تدویر برنامه های تئوری – عملی برای صنوف سوم و چهارم حقوق برگزار نماید.

2- مرکز زبان و مهارتهای کاربردی

3- انجمن دانشجویی